University of Oulu

Laatikainen, O., Sneck, S., Turpeinen, M., Look alike, sound alike -lääkkeet lääkityspoikkeamien aiheuttajina, 2019, Sic!, vol. 9:1-2, p. 18-19

Look alike, sound alike : lääkkeet lääkityspoikkeamien aiheuttajina

Saved in:
Author: Laatikainen, Outi1; Sneck, Sami2; Turpeinen, Miia3
Organizations: 1Oulun yliopisto
2Oulun yliopistollisen sairaalan erityisvastuualue
3OYS ja Oulun yliopisto
Format: article
Version: published version
Access: open
Online Access: PDF Full Text (PDF, 0.2 MB)
Persistent link: http://urn.fi/urn:nbn:fi-fe2019102534691
Language: Finnish
Published: Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea, 2019
Publish Date: 2019-10-25
Description:

Abstract

Look alike, sound alike -lääkkeet (LASA-lääkkeet, näköisnimiset lääkkeet) ovat lääkevalmisteita, joilla on kohonnut riski sekoittua keskenään samankaltaisen pakkauksen, valmistenimen tai vaikuttavan aineen nimen vuoksi. Merkittävä osuus lääkityspoikkeamista johtuu LASA-lääkkeistä.

see all

Series: Sic!
ISSN: 1799-392X
ISSN-L: 1799-392X
Volume: 9
Issue: 1-2
Pages: 18 - 19
Type of Publication: D1 Article in a trade journal
Field of Science: 317 Pharmacy
Subjects:
Copyright information: © Sic! 2019. Rinnakkaistallennettu kustantajan luvalla.